Technologie stosowane do produkcji i konserwacji żywności:

 
1/ Liofilizacja
2/ Pasteryzacja
3/ Tyndalizacja
4/ Sterylizacja
5/ Dehydratyzacja


1/ Liofilizacja to suszenie sublimacyjne czyli poprzez wymrażanie wody. Suszenie to stosowane jest do produktów termolabilnych (nieodpornych na ogrzewanie), np. preparatów farmaceutycznych, cennych  składników żywności (owoców, warzyw).

Liofilizację opracowano i zastosowano po raz pierwszy w latach pięćdziesiątych XX wieku na zlecenie rządu USA zmierzającego do wyprodukowania lekkich wagowo i bogatych we wszystkie niezbędne składniki odżywcze racji żywności dla astronautów i wojska.

Obecnie w procesie liofilizacji produkowana jest żywność z przeznaczeniem dla sportów ekstremalnych np. wspinaczka górska, długie rejsy dookoła świata. Coraz więcej firm inwestuje w najnowocześniejszą technologię (CELIKO, LIOVIT) podejmując produkcję żywności codziennego użytku w technologii liofilizacji . Żywność taka daje możliwość najwyższej jakości odżywiania oraz właściwego utrzymania  zdrowia i energii u sportowców oraz osób spozywających tego typu produkty, poprzez dostarczenie enzymów, witamin i minerałów oraz innych aminokwasów zachowanych w formie naturalnej, a do tego o wysokiej przyswajalności dla organizmu - dobrze wchłanialne tzw. składniki silnie higroskopijnych.
 

W procesie liofilizacji należy najpierw zamrozić owoc, warzywo lub preparat (np. szczepionki i leki) -  mrożenie poniżej -40°C -  dzięki czemu zginą substancje powodujące fermentowanie naturalnego produktu, bakterie chorobotwórcze oraz pleśnie. Następnie należy wytworzyć próżnię średnią (0,001hPa) niezbędną do zapoczątkowania sublimacji wody, po czym dostarczać w sposób kontrolowany ciepło podtrzymujące sublimację oraz usuwać (np. wymrażać) powstającą parę wodną. Proces ten jest na znacznie wyższym poziomie niż zwykła pasteryzacja czy sterylizacja, jest znacznie bardziej skomplikowany.

Dzięki niemu osiąga się żywność najczęściej w proszku do łatwego przechowywania i transportowania (lekka waga) o najwyższej jakości odżywczej z zachowanym pełnym spektrum cennych składników naturalnych.

Produkty spożywcze suszone metodą sublimacji zachowują swe pierwotne właściwości organoleptyczne (smak, zapach) oraz pełną wartość odżywczą i biologiczną np. enzymy, aminokwasy, witaminy , minerały chelatowane. Ponieważ produkty są suszone ze stanu zamrożonego, w niskich temperaturach, nie ulegają w nich degradacji witaminy i składniki biologicznie czynne jak np. POLINESIAN NONI sok i kapsułki, PURE YUCCA, AC ZYMES, OCEAN21ZENTHONIC, TRIMEX WMX, IMMUNAID, LUTEIN, RHODIOLIN, SUPER COEZNYM Q 10 i inne. Dzięki liofilizacji produkty, jako aktywnie biologiczne suplementy, zachowują najważniejszą cechę dla naszego zdrowia - bioenergię witalną.

Preparaty zliofilizowane, Poprzez porowatą strukturę i niską zawartość wody są bezpieczne mikrobiologicznie i zachowują praktycznie pełną rehydratację.  Dzięki rozwiniętej (tzn. dużej) powierzchni, odznaczają się bardzo dobrą rozpuszczalnością, często też są silnie higroskopijne co oznacza znacznie lepsze ich wchłanianie przez organizm, niż innych produktów konserwowanych w tradycyjnej technologii np. pasteryzowanych czy sterylizowanych wyniszczającej np. naturalne formy enzymów, białek roślinnych i chelatów wiązanych z minerałami.

Żywnościowe produkty liofilizowane:
LIOVIT http://www.lyovit.com.pl/proceslyo.html
CELIKO - http://www.celiko.com.pl/liofilizacja.html
LIMARK - produkty mają naturalny wygląd, smak, zapach i wszystkie walory odżywcze, wysoką jakość i najwyższe wymagania zdrowotne.
JUVET - http://www.juvet.pl/pages/params/aXRlbV9pZHw0/pl/oferta.php
CaliVita - Polinesian NONI oraz AC Zymes - http://www.noni.com.pl/liofilizacja.html

Proces liofilizacji stosowany jest również przy produkcji szczepionek, ziół, leków np. AC Zymes, oraz w laboratoriach Wojskowej Akademii Medycznej, w celu opracowania nowych - nowoczesnych metod konserwacji preparatów komórkowych krwi i tkanek oraz innych.
(...) W Polsce istnieje około 400 gatunków roślin, które są uważane przez fitoterapeutów za lecznicze.
Dzięki unowocześnionym metodom, takim jak np. liofilizacja, otrzymuje się suche ekstrakty roślinne.
Pozwala to na sporządzanie różnych form leków łatwych do stosowania - np. tabletek i granulatów(...)

Ciekawostka

Czy wiesz, co należy zrobić z dokumentami i książkami zaatakowanymi przez owady i pleśń?
(...) Większe ilości zalanych książek powinny być poddane głębokiemu zamrażaniu tak szybko, jak to możliwe i w późniejszym etapie wysuszone z pominięciem fazy ciekłej (w procesie tzw. liofilizacja) - w tym celu należy skontaktować się z profesjonalną firmą (...) - fragment strony "Archiwa Państwowe"

Przypominamy, iż linia do liofilizacji firm CELIKO, LIOVIT, LIMARK i JUVET  - jest jednym z najnowocześniejszych tego typu urządzeń w Europie oraz jedynym w środkowo wschodniej części Europy. Reszta firm wciąż produkuje swoje wyroby w przestarzałych technologiach np. pasteryzacji czy sterylizacji, niszcząc przy tym wiele cennych składników odżywczych w produkowanej żywności.

Co byłoby, gdybyśmy żywą komórkę zapasteryzowali - czy przeżyłaby z nienaruszonym kodem genetycznym? A czy dzięki liofilizacji kod genetyczny DNA żywej komórki przetrwa w nienaruszonym stanie?

LIOFILIZACJA TO PROCES SUSZENIA POPRZEZ WYMRAŻANIE WODY
MYLONA CZASEM Z  KLASYCZNYM PROCESEM DŁUGOTRWAŁEGO MROŻENIA ŻYWNOŚCI

Odpowiedź na to pytanie znaleźli naukowcy francuscy. Materiał informacyjny tutaj >>>

2/ Pasteryzacja to wynaleziona przez Pasteura metoda zniszczenia lub zahamowania wzrostu drobnoustrojów lub wszystkich enzymów (wśród nich chodzi o enzymy wywołujących niepożądane zmiany) w produktach żywnościowych. Pasteryzacja charakteryzuje się tym, że nie zmienia smaku produktów, ale wyniszcza wiele cennych składników odżywczo-leczniczych (witaminy, cenne dla zdrowia enzymy, aminokwasy). Z tego względu, takie produkty jak np. NONI pasteryzowane nie nadaje się już do celów enzymoterapii stosowalnej we wspomagającym leczeniu  chorób m.in.: rak, cukrzyca, zapalenie kostno-stawowe (artretyzm), alergia, problemy z trawieniem (zgaga, nadkwasota, drożdżaki, pasożyty - robaczyca, reumatyzm i inne. W procesie pasteryzacji giną lecznicze enzymy owocu noni np. prokseronaza.
Enzymoterapię zastosujesz korzystając wyłącznie z produktów liofilizowanych (np. Polinesian NONI firmy CALIVITA) bądź dehydratyzowanych.

Metoda pasteryzacji polega na ogrzewaniu produktu do temperatury powyżej 60˚C, jednak nie większej niż 100˚C, np. do 100˚C na okres 1 do kilku minut lub do 85˚C na okres 30 minut w zamkniętym urządzeniu nazywanym pasteryzatorem.

Produkty pasteryzowane można przechowywać przez kilka dni, a liofilizowane (wysuszone w formie proszku) lub  sterylizowane przez kilka miesięcy. Są to metody konserwacji żywności.

 

 

Produkty najczęściej poddawane pasteryzacji to:
- mleko
- wino
- piwo
- soki owocowe
- wędliny

 

 

3/ Tyndalizacja - metoda konserwacji żywności, która polega na trzykrotnej pasteryzacji przeprowadzanej co 24 godziny. Termin wywodzi się od nazwiska brytyjskiego uczonego Johna Tyndalla. Wykazał on, iż trzykrotne podgrzanie pożywki zabija zawarte w niej bakterie, wspomagając tym samym Pasteura w obaleniu teorii samorództwa.

Mechanizm działania:
pierwsza pasteryzacja zabija formy wegetatywne mikroorganizmów, nie jest w stanie zabić niektórych form przetrwanych po okresie 24 h pod wpływem impulsu termicznego z przetrwalników rozwijają się kolejne formy wegetatywne bakterii, które giną po drugiej pasteryzacji trzecia pasteryzacja działa podobnie jak druga, zabijając ewentualne opóźnione bakterie.

 

 

4/ Sterylizacja  -  ogrzewanie do temperatury powyżej 100˚C w hermetycznie zamkniętych opakowaniach jest nazywane sterylizacją.
Obecnie najczęściej stosowaną metodą sterylizacji jest technika UHT (ang. Ultra High Temperature), która polega na szybkim przepuszczeniu produktu przez cienkie rurki, w których jest bardzo wysoka temperatura (150-300˚C). Małe średnice rurek i krótki czas kontaktu produktu z wysoką temperaturą wystarczają do zabicia praktycznie wszystkich drobnoustrojów bez zmiany smaku. Inna wersja UHT: Sterylizacja błyskawiczna mleka, która polega na ogrzaniu mleka do temperatury 130–160oC, w ciągu 1 sekundy, wprowadzoną bezpośrednio do mleka przegrzaną parą, a następnie szybkim schłodzeniu.

 

 

 5/ Dehydratyzacja - nowoczesna technologia próżniowego suszenia surowców roślinnych lub innych w naturalnej temperaturze +4˚C bez podgrzewania i w czasie kilku sekund. Proces dehydratyzacji zapewnia pełne wykorzystanie składników, zachowuje enzymy, aminokwasy, witaminy, i formy chelatowe minerałów jak w naturze (w roślinach), pozostawiając najwyższy skutek działania danego produktu.
Dehydratyzuje się żywność oraz naturalne suplementy np. DIGESTIVE ENZYMES, DIGEST EASE, MEAL TIME,  , NOPALIN, GREEAN CARE, SPIRULINA (algi)